To grodziecki zamek – rycerska siedziba dawnych panów wsi, który według tradycji powstał w roku 1542. Tradycja mówi, że zagrożenie tureckim najazdem stało się powodem wystawienia w miejscu starego, nowego i lepiej umocnionego murowanego dworu w Grodźcu przez Macieja Grodzieckiego. Jego budowa miała być ukończona przez syna Macieja, Henryka w 1580 r. Historia rolnictwa w Grodźcu rozpoczyna się wraz z powstaniem zamku, pierwszej siedziby Zakładu, a tradycja kontynuowana do dnia dzisiejszego…
„Grodziec (Grodietz), należące do barona Fryderyka von Kalischa dobra i wieś ze starym pańskim zamkiem, własną parafią św. Bartłomieja i katolicką szkołą pod bielskim archiprezbiteriatem, na Cesarskiej drodze z Cieszyna do Bielska, nad rzeczką Sliwaniec i górą Gurka, 3/4 mili (5,7 km) na wschód od miasta i stacji pocztowej w Skoczowie(…) Gleba orna nadaje się do uprawy pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa. Wielkość powierzchni wynosi 661 jochów, 503 sążni kw. gruntów uprawnych (ok. 382 ha); 11 jochów, 1280 sążni kw. stawów pod uprawy rolne (ok. 64 ha); 95 jochów, 702 sążni kw. pod trawy siane (ok. 55 ha); 61 jochów, 750 sążni kw. łąk, (ok. 35 ha); 45 jochów, 1501 sążni kw. ogrodów (ok. 26 ha); 107 jochów, 1223 sążni kw. pastwisk (ok. 62 ha); i 516 jochów, 1310 sążni kw. zalesień (ok. 297 ha).”
ks. Reginald Kneifl „Topografia cesarsko-królewskiej części Śląska”
Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki Grodziec Śląski im. Prof. Mieczysława Czai w swojej ponad 70-cio letniej historii ma znaczący wkład w osiągnięcia nauk zootechnicznych i przyrodniczych, w kształtowanie wielu uczonych i praktyków. Czerpiąc z tradycji i doświadczeń starano się sprostać kolejnym wyzwaniom współczesnej nauki i rolnictwa. Zespół naukowo-produkcyjny Grodźca swój plan zawsze ukierunkowywał na realizację potrzeb praktyki rolniczej.
Rozpoczęcie działalności Zakładu w Grodźcu Śląskim datuje się od 18 kwietnia 1946 roku, tj. od dnia przejęcia przez Państwowy Instytut Naukowy Gospodarstwa Wiejskiego gospodarstw będących we władaniu Powiatowego Urzędu Ziemskiego w Bielsku. Okres ten związany z odbudową zdewastowanych i praktycznie pozbawionych obsady zwierząt gospodarstw, remontami licznych budynków gospodarskich. Był to czas organizowania materialnej bazy badawczej i tworzenia kadry pracowników naukowych. W tym okresie skompletowano obory bydła polskiego czerwonego i duńskiego, sprowadzono stadninę koników polskich, założono chlewnię świń rasy puławskiej, utworzono stado owiec.
W latach 1950–1956 Zakład należał do Instytutu Zootechniki w Krakowie. W tym okresie powstały działy naukowe: hodowli bydła, hodowli owiec, hodowli trzody chlewnej, użytków zielonych, laboratorium paszoznawcze, laboratorium izotopowe. Lata te charakteryzowały się wzrostem środków na inwestycje zarówno naukowe jak również mieszkaniowe i kapitalne remonty. W okresie tym rozpoczęto realizację budowy fermy doświadczalnej dla bydła, owczarni i fermy budkowo-okólnikowej dla trzody chlewnej.
W latach 1956–1961 Zakład został przekazany Polskiej Akademii Nauk – do jej Instytutu Fizjologii i Żywienia Zwierząt, a w 1958 roku do Zakładu Hodowli Doświadczalnej Zwierząt. Okres ten charakteryzował się bardzo intensywnym rozwojem Zakładu, uzyskanym dzięki stworzeniu warunków materialnych dla rozwoju działalności naukowej i gospodarczej. W tym okresie zakończono budowę rozpoczętych w latach poprzednich inwestycji. Nastąpił rozwój przede wszystkim w zakresie produkcji roślinnej, uzyskując wyższe plony. Zwiększyło się pogłowie zwierząt, poprawiła się jakość inwentarza pod względem genetycznym, w efekcie dając wzrost wydajności w produkcji mleka.
Od 1962 roku Zakład należy do Instytutu Zootechniki w Krakowie. Organizacja pracy w Grodźcu zapewniała powiązanie doświadczalnictwa z produkcją zwierzęcą i roślinną. Na przestrzeni tych lat nastąpiła poprawa efektywności w produkcji zwierzęcej, jak i roślinnej. Zakład Doświadczalny w Grodźcu wzmocnił znacząco swoją pozycję na rynku. Celami nadrzędnymi w tym okresie były poprawa jakości realizowanych prac badawczych oraz zdecydowana poprawa rentowności produkcji. W tym celu unowocześniono systemy udojowe, wprowadzono do obór wozy paszowe, zrealizowano inwestycję budowy obory kurtynowej i zmodernizowano obiekty fermy trzody chlewnej w Kostkowicach.
W roku 2017 kontynuujemy realizację projektów w ramach programów BIOSTRATEG i STRATEGMED. Naszym głównym celem jest zwiększenie efektywności produkcji zwierzęcej oraz energii elektrycznej w biogazowni.
Ponadto planujemy reaktywować działalność w gospodarstwie Jaworze przywracając ekologiczny chów bydła i trzody chlewnej. Wiedzę w zakresie ekologii chcielibyśmy przekazać innym dlatego w lipcu b.r. złożyliśmy dwa wnioski o dofinansowanie do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Dzięki temu możliwe będzie utworzenie ośrodka edukacyjnego dla dzieci.